Każda ingerencja w środowisko wiąże się z pytaniem w jaki sposób dana realizacja wpływa na przyrodę oraz zdrowie ludzi. Technologia SoilTain® jest bezpieczna dla otoczenia, a jej oddziaływanie na środowisko jest jedynie lokalne jest to związane z powolnym przesuwaniem się refulera (pompy ssącej) po dnie zbiornika. Niewątpliwą zaletą jest możliwość zawracania odsączonej wody z powrotem do zbiornika, dzięki czemu nie następuje gwałtowna zmiana poziomu wody.
W przeciwieństwie do tradycyjnej metody gdzie następuje całkowite spuszczenie wody ze zbiornika, a następnie wybranie namułu za pomocą koparek, co powoduje totalną zagładę dla fauny i flory znajdującej się w tym zbiorniku wodnym. Z kolei odtworzenie fauny i flory zbiornika może potrwać nawet kilka lat. Tym samym w technologii SoilTain® pojawiają się jedynie minimalne i lokalne naruszenia warunków ekosystemów funkcjonujących zbiorniku wodnym.
Polielektrolity używane podczas odwadniania osadów dennych w prawodawstwie polskim i unijnym klasyfikowane są jako substancje nie stwarzające zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska.
Podczas realizacji dawka i stężenie dozowanego flokulantu do uwodnionego osadu jest skrupulatnie i na bieżąco kontrolowana.
W celu minimalizacji ingerencji w środowisko pole refulacyjne dostosowuje się do miejsca wyznaczonego przez inwestora w jak największym stopniu. A po zakończeniu realizacji można ponownie zazielenić teren lub w inny sposób przywrócić mu walory przyrodnicze. Wymienione wyżej przykłady pokazują, że technologia SoilTain® to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań zarówno dla środowiska jak i człowieka.